Dit artikel is geplaatst op 17-10-2012 om 07:31 en geplaatst in de categorie solliciteren. Reacties op dit bericht kan je volgen via RSS RSS 2.0 feed. Je kunt een reactie geven, of trackback vanaf je eigen website.
Nadat ik afgelopen week een stuk schreef over de werkloze oudere, wat zoals verwacht de nodige stof deed opwaaien. Reacties vol met vooroordelen over ouderen, waarbij de positieve vooroordelen net zo goed vooroordelen zijn als de negatieve, en natuurlijk de nodige oudere die het er of fundamenteel mee oneens zijn (ze hebben het immers anders geleerd) of zo weinig zelfkennis hebben dat ze alles goed gedaan hebben (wat dus niet kan).
Echter, hetzelfde geldt voor de werkloze jongere. De (net) afgestudeerde zonder een baan. In juli schreef ik hier al een stuk over op Marketingfacts, dat toen ook de nodige stof deed opwaaien (lees: 50 reacties). Ook daar zit namelijk ‘een probleem’ en ook daar sta ik redelijk eenvoudig in.
Momenteel mag ik een aantal gastlessen geven op een hogeschool aan een soort van ‘honours programma’. Dat is erg leuk en de eerste dag ging nagenoeg niet over het beoogde onderwerp, maar over de arbeidsmarkt, de kansen die deze (IT) studenten hadden en hoe je dat moest aanpakken.
Ik ben blij dat ik dit groepje, dat duidelijk veel energie heeft en er iets van wil maken, nu een paar keer mag begeleiden. Bij jongeren zijn de problemen anders, maar ook hier is het deels (onterechte) vooroordelen gecombineerd met wederom het niet nemen van eigen verantwoordelijkheid. Daarin zijn de oudere en de jongere in mijn optiek gelijk.
Kennis en ervaring
Een groot voordeel van een oudere werknemer is zijn of haar ervaring. Zoals ik in het eerdere stuk al aangaf ontbreekt het daar vaak aan, tenminste, relevante ervaring. Als je in de sales nu een baan zoekt en je bent 50 behoor je gewoon een netwerk te hebben dat minimaal 2, maar eigenlijk 3 of 4 keer zo groot is als het mijne. Je bent zoveel langer bezig.
Bij jongeren telt dat niet, maar daar zit het probleem vaak in het geheel ontbreken van elke ervaring. Ik kan er met mijn hoofd nog steeds niet bij dat toen ik van de zomer studenten zocht voor het evalueren van websites voor Digitaal-Werven ik uiteindelijk sollicitaties kreeg van diergeneeskunde, linguïstiek en musical studenten, maar nauwelijks van marketing, communicatie of nieuwe media studenten. Mijn vacature is zelfs geretweet door marketing docenten, maar reacties? Nauwelijks. De ideale bijbaan die aansluit bij je studie, maar blijkbaar werkt men liever bij de AH of de Mac.
Ook merk ik dat de meeste jongeren tijdens hun studie vooral willen ‘uitzoeken wat ze willen’. Leuk en aardig, maar je wilt dus pas gaan leren als je gaat werken? Sorry, daar zit een werkgever niet op te wachten. Tijdens je studie moet je duidelijk hebben welke richting je op wilt. Groot- of kleinbedrijf, ondernemerschap of loondienst, type functie, specialisatie, etc. Daar moet je ook ervaring mee opdoen, in je bijbanen, met je eigen onderneming, met vrijwilligerswerk, etc.
Een ander groot probleem dat jongeren hebben is dat ze geloven dat wat ze op school leren de waarheid is. En vooral ook dat het up-to-date is. Dat is in de meeste gevallen gewoonweg niet zo. De studies waar ik een beetje zicht op heb, IT en Marketing, is dat geheel niet zo. Er zijn scholen waar ze inmiddels redelijk goed bezig zijn, maar de wereld verandert zo snel dat het niet bij te houden is door full-time docenten. Dat de studenten dit toch klakkeloos aannemen geeft aan hoe weinig ze verder met hun (toekomstige) vak bezig zijn. Hoe weinig ze lezen online.
Eigen verantwoordelijkheid
Net als toen ik eerder dit jaar riep: sollicitanten: doe iets! komt het eigenlijk neer op eigen verantwoordelijkheid. Ook toen kreeg ik regelmatig reacties: waarom zou ik vrijwilligerswerk moeten doen? Ik kan snel leren, werkgevers zouden me gewoon aan moeten nemen, scholen, dan ben ik geweldig voor ze.
Precies dus het punt: geen enkele eigen verantwoordelijkheid. Niemand is verantwoordelijk voor jouw leven, behalve jij. Studenten en jongere werklozen hebben ook een eigen verantwoordelijkheid. Houd je kennis bij en verdiep die. Ga vrijwilligerswerk doen. Dat hoeft niet hele dagen, dat kan ook een paar uur per week. Ik ken een net afgestudeerde die, zoals ze het zelf omschrijft, als ‘bliepmiep’ (caissière) bij de AH haar geld verdiept, maar ondertussen wel in 3 grote projecten zit als vrijwilliger. Ik heb daar alle vertrouwen in dat die binnen een paar maanden een geweldige baan heeft, ondanks haar ‘handicap’ (lees: ze woont in het hoge Noorden).
Dus ook voor de jongere werklozen geldt: het is je eigen verantwoordelijkheid om eruit te komen. Het is lang niet allemaal fair, want ook hier zijn weer allerlei overheidsregels (met name rondom ontslag) die tegen jullie werken. Als ik echter zie hoeveel studenten zich volledig confirmeren aan de zesjescultuur op hogescholen en universiteiten is een hogere jeugdwerkloosheid wel begrijpelijk.
370 views | Reageer (7 reacties)

















Pingback: Dit “oudje” wil beginnen bij het begin. | RecTec