Dit artikel is geplaatst op 21-05-2010 om 07:28 en geplaatst in de categorie Sociale netwerken. Reacties op dit bericht kan je volgen via RSS RSS 2.0 feed. Je kunt een reactie geven, of trackback vanaf je eigen website.
Afgelopen week heb ik (eindelijk) Connect! van Menno Lanting gelezen (review komt nog). Daarin stond een zeer interessant geval van Deloitte. In het hoofdstuk Sociale netwerken en HRM geeft Lanting namelijk een quote van Wouter van Voorst tot Voorst, senior recruiter bij Deloitte weer. Hij stelt: “we zijn begonnen met elke recruiter te verplichten om zijn of haar Linekdin-account op orde te brengen volgens een vast stramien. Of, als dat nog niet het geval was, een account te openen.”
Hierbij vallen voor mij op het woord verplichten en de term vast stramien, beide typische gevallen van oud denken en anti social media gedrag. Laat ik uitleggen waarom.
Verplicht Linkedin profiel
Moet elke recruiter een Linkedin profiel hebben? Ik denk dat je niet serieus met je vak bezig bent als recruiter zijnde als je dat niet hebt. Maar als jij je werk nog steeds optimaal kan doen (waarbij ik zowel kijk naar het vinden en plaatsen van kandidaten alsmede het helpen van je collega’s) zie ik niet in waarom je per sé een Linkedin profiel moet hebben. Het verplichten is iets wat ik nooit zou doen.
Mensen overtuigen er één te nemen, ja. Uiteindelijk gaat het echter om de vraag of iemand functioneert in zijn of haar functie. Dat kan als recruiter met en zonder Linkedin profiel, van mij mag iemand ook zonder telefoon werken, maar ik betwijfel of je (als de targets goed gesteld zijn) daarmee kan functioneren als recruiter. In iemands targets zouden volgens mij namelijk naast de directe ook de indirecte zaken (zoals een reactietijd op vragen van collega’s als dat relevant is of het aantal keren dat je een collega aan een kandidaat helpt) moeten worden vastgelegd. Kan dat zonder Linkedin, ga je gang. Ik betwijfel of je dat zou halen bij een organisatie als Deloitte, maar verplichten is iets dat je gewoon niet moet doen. Dat leidt tot prachtige dode profielen die ooit zijn opgesteld, maar waar niemand meer iets mee doet.
Op termijn, en die termijn kan erg kort zijn, moet je volgens mij gewoon afscheid nemen van deze mensen in deze functie. Tenminste, wanneer ze hun targets niet halen en ook niet aanpassen.
Vast stramien
Verder hebben mensen bij Deloitte blijkbaar een ‘vast stramien’ waarin een Linkedin profiel moet staan. Ook zoiets dat geheel tegen het principe van Social Media ingaat. Er is namelijk niets sociaals aan stramienen en het is typisch oud denken. Waarom zou je een vast stramien willen, moet je per sé één uitstraling naar buiten hebben in je Linkedin profielen? Zijn mensen die voor Deloitte werken niet uniek? Moeten ze per sé eenheidsworst zijn?
Ik heb iedereen die ik ooit getraind heb op Linkedin altijd de mogelijkheden uitgelegd. Daarbij de consequenties van iets wel of niet doen, hoe dit kan overkomen op andere mensen. Daarbij ga ik altijd uit van het ‘je weet het niet’ principe. Ik haal daarbij altijd een quote uit een MT meeting bij een grote multinational waar ik iets mocht vertellen over sociale netwerken aan. Directeur 1 stelde: ‘het fijne van Hyves is dat als iemand solliciteert ik even kan kijken wat voor type het is, als ik dan allemaal foto’s met bier op zie en krabbels over stappen neem ik hem niet aan, dat is dan een lapzwans’. Zijn collega, directeur 2, die naast hem zat reageerde (nog voor ik iets kon zeggen) met: ‘stuur die dan voortaan naar mij door, want het is onzin dat het een lapzwans is, maar dat zijn wel degene die gezellig op de vrijdagmiddagborrel van mijn afdeling blijven hangen’.
Je weet niet hoe mensen kijken naar een Linkedin profiel. Zoals Lanting ook achterin zijn boek quotes geeft als: ‘waar haal je de tijd toch vandaan, al die netwerken bij te houden’ en ‘Linkedin is toch voor opportunistische baantjesjagers’?
Er zijn mensen die niets met je te maken willen hebben als je een Linkedin profiel hebt, er zijn mensen die niets met je te maken willen hebben als je er geen hebt. Je weet het niet. Dus een vast stramien kan nooit volledig correct zijn voor iedereen. Laat mensen vooral hun eigen keuzes maken hoe ze zich profileren. Biedt daarbij hulp, bijvoorbeeld middels een goede fotoshoot. Daar kan je natuurlijk nog in sturen als bedrijf, maar als iemand iets per sé niet wil, moet je hem of haar dat vooral niet laten doen. In mijn trainingen heb ik mensen altijd geleerd hoe het werkt, waarom je dingen wel of niet in zou moeten vullen en welke mogelijke interpretaties daar het gevolg van kunnen zijn. Geef mensen de kennis, leer ze hoe het werkt, technisch, functioneel en sociaal. Laat ze echter zelf de keuzes maken die bij ze past.
Laten we eindigen met een andere quote uit het boek, die ik hier al vaker gebruikt hebt, één van Petra de Boevere: ‘Social media heet niet voor niets social, als je niet sociaal bent, zul je er ook geen succes mee hebben’.
715 views | Reageer (18 reacties)


















Pingback: Twitter als selectiecriterium in het personeelsbeleid. | RecTec