Blind solliciteren

Door Voormalig Blogger op 10-11-2009 08:02.

stok“Ik kijk even in mijn agenda”, maar hoe doe je dat dan? Als je een visuele handicap hebt kun je toch niet zien? Een beetje onwennig voer ik een telefoongesprek met een kandidaat die een visuele handicap heeft en gesolliciteerd heeft voor de vacature van .NET Developer.
In eerste instantie wist ik niet goed wat ik er mee moest, hoe pak ik dat aan? Totdat ik besefte dat het juist erg bijzonder is en dat ASR Nederland hier op een goede en positieve manier mee om gaat. Er wordt hier gekeken naar wat je kan en veel belangrijker, naar wat je wilt.

Maar bij .NET ontwikkelen is het belangrijk dat je oog hebt voor details, de puntjes op de i weet te zetten. Een klein foutje, een komma op de verkeerde plaats, zorgt er voor dat de applicatie niet werkt. Hoe ga je daar mee om als je niet kunt zien? Dus besloot ik contact te zoeken met Dick. Dick werkt voor ASR Nederland als .NET Developer en heeft eveneens een visuele handicap. Nog steeds een beetje onwennig plan ik een korte ontmoeting met Dick, zodat wij elkaar in ieder geval al gezien hebben voor het sollicitatiegesprek. Dick zal namelijk ook aansluiten om ervaringen te kunnen delen met de kandidaat.

Na even zoeken heb ik Dick gevonden, hij zit rustig in een hoekje te werken, achter eenzelfde werkplek als ik heb. Alleen heeft hij een extra toetsenbord, namelijk een apparaat dat elke regel in braille vertoont zodat hij de tekst kan lezen die op het scherm staat. Na eventjes toe gekeken te hebben krijg ik een enorme bewondering voor hem: hij  kan slechts 1 regel tegelijk voelen, waardoor hij alle voorgaande regels moet onthouden.

Het gesprek is daar en ik ga de kandidaat op halen in de ontvangsthal. Ze heeft geen rood witte stok zoals slechtzienden die vaak hebben. Hoe ga ik haar mee nemen door de gangen met pilaren en de vele deuren in het ASR gebouw? “Geef me je hand en ik loop met je mee.” Oh, oke. Je kent me net, vertrouwt me nu al door mijn hand te vragen zodat ik je mee kan loodsen door het gebouw?

Vanaf dat moment kreeg ik een vibe. Ik vind het bijzonder dat ASR Nederland mensen met een handicap een kans wil geven, maar eigenlijk zou het niet meer dan normaal moeten zijn. Bij ASR is het niet meer dan normaal. Tijdens het gesprek heb ik met kippenvel zitten luisteren naar hoe Dick en de kandidaat ervaringen uit wisselden, waardoor zij een visuele beperking hebben, hoe zij te werk gaan en wat zij doen. Voor mij was het erg bijzonder, voor hen de dagelijkse werkelijkheid. Respect.

Natuurlijk maakt een CV als deze meer indruk, evenals een opvallend en creatief profiel. Maat het gaat uiteindelijk om de inhoud van dat profiel en de inhoud van de persoon daar achter, hoe walgelijk de opmaak soms ook kan zijn. Op sommige momenten zou het goed zijn als de mens een visuele handicap heeft. In een maatschappij waarbij het, naar mijn idee, te vaak draait om hoe je eruit ziet, zou het heel anders gaan als je dat niet kan zien. Zeker als Recruiter vind ik het daarom belangrijk dat je niet (alleen) kijkt naar hoe iemand er uit ziet, hoe lief iemand lacht, of de 1e indruk die iemand maakt. Het gaat om inhoud en helaas wordt dat nog te vaak vergeten. En daar doen we allemaal aan mee.

Deze blog is geschreven door voormalig RecTec blogger Kim Willems

Over de Auteur

Bas van de Haterd Sommige bloggers verlaten RecTec na verloop van tijd, hun blogs blijven echter op de site onder de auteur 'Voormalig Blogger'


1.312 views | Reageer (28 reacties)
 • Leuk verhaal Kim.

  Mijn ervaring met gehandicapte sollicitanten is, dat je als recruiter nog zorgvuldiger moet omgaan met als je iemand afwijst. Al gauw krijg je het stempel van iemand die discrimineert op je.

 • Leuk verhaal Kim.

  Mijn ervaring met gehandicapte sollicitanten is, dat je als recruiter nog zorgvuldiger moet omgaan met als je iemand afwijst. Al gauw krijg je het stempel van iemand die discrimineert op je.

 • Mooooooi stuk Kim! It’s not about style, it’s about content.

 • Mooooooi stuk Kim! It’s not about style, it’s about content.

 • Pingback: Tweets die vermelden Blind solliciteren | RecTec -- Topsy.com()

 • @Marcel: mee eens. Deze kandidaat is inmiddels aangenomen en start per 1 januari 2010. 🙂

  @Isrid: thnx babe!

 • @Marcel: mee eens. Deze kandidaat is inmiddels aangenomen en start per 1 januari 2010. 🙂

  @Isrid: thnx babe!

 • Mooi verhaal Kim! ASR loopt wat dat betreft ver vooruit.

 • Mooi verhaal Kim! ASR loopt wat dat betreft ver vooruit.

 • Het zijn mooie verhalen, het zijn doorgaans ook de beste medewerkers. Ik weet dat in de US Fedex hier vroeger ook heel ver mee was. Geen idee hoe dat nu is, maar Fedex stond toen voor kwaliteit en dat hield volgens hen ook kwaliteit in personeelsbeleid in. Ik herinner me nog dat we in mijn propedeuse (1996 geloof ik) daar een case van hadden. Fedex die dus ook blinde medewerkers als telefonische inboekers van pakketten had aangenomen en daarvoor speciaal software had laten ontwikkelen die voorlas wat op het scherm stond.

  Bijzondere is dat dergelijke investeringen zich bijna altijd in veelvoud terugbetalen. De Forbes 100 (100 beste bedrijven om voor te werken) heeft al sinds jaar en dag een outperformance op de S&P500; (de brede index van Amerikaanse bedrijven). Dus bedrijven die het beste betalen en goed met medewerkers omgaan en ook kansen bieden aan mensen die minder kansen hebben (allemaal onderdelen van de Forbes 100 lijst) hebben uiteindelijk ook de beste winst en koersontwikkeling. Blijft iets om over na te denken.

 • Het zijn mooie verhalen, het zijn doorgaans ook de beste medewerkers. Ik weet dat in de US Fedex hier vroeger ook heel ver mee was. Geen idee hoe dat nu is, maar Fedex stond toen voor kwaliteit en dat hield volgens hen ook kwaliteit in personeelsbeleid in. Ik herinner me nog dat we in mijn propedeuse (1996 geloof ik) daar een case van hadden. Fedex die dus ook blinde medewerkers als telefonische inboekers van pakketten had aangenomen en daarvoor speciaal software had laten ontwikkelen die voorlas wat op het scherm stond.

  Bijzondere is dat dergelijke investeringen zich bijna altijd in veelvoud terugbetalen. De Forbes 100 (100 beste bedrijven om voor te werken) heeft al sinds jaar en dag een outperformance op de S&P500 (de brede index van Amerikaanse bedrijven). Dus bedrijven die het beste betalen en goed met medewerkers omgaan en ook kansen bieden aan mensen die minder kansen hebben (allemaal onderdelen van de Forbes 100 lijst) hebben uiteindelijk ook de beste winst en koersontwikkeling. Blijft iets om over na te denken.

 • In 1 woord: KIPPENVEL!

 • In 1 woord: KIPPENVEL!

 • Goed voorbeeld Kim! Meer van dit soort geluiden!
  Veel werkgevers en recruiters zijn nog onbekend met de hoogopgeleide werknemer met een handicap. Deze groep is nog te weinig in beeld. Gelukkig komt hier langzaam verandering in. Beeldvorming wordt bijgesteld. Mede door verhalen als deze.
  En zo krijgen meer werkgevers en recruiters interesse om ook deze doelgroep aan hun organisatie te binden. Gewoon omdat het geld en kwaliteit oplevert, goed is voor de cultuur en ze niet zo makkelijk weglopen ;-).
  En dan begint het echte werk. Want wil je op lange termijn handicap en werk succesvol kunnen samenbrengen dan dient je organisatie op vele gebieden hierop afgestemd te zijn. Hoe is je gebouw, maar ook hoe is je werving, de communicatie en het management? Kunnen je recruiters omgaan met de verschillen in de doelgroepen? Of komt toch weer de standaard werknemer binnen. En de manager? Kan hij de werknemer net zo aansturen als zijn collega of is hij toch wat voorzichtiger? Zo maar wat voorbeelden die ik gezien heb. Oftewel hoe handicapbekwaam ben je aan het ondernemen.
  Dank je Kim voor je bijdrage aan de positieve beeldvorming! Binnenkort kun je op Wijzer Werken een filmpje zien van een slechtziende it-consultant in actie bij Capgemini.

 • Goed voorbeeld Kim! Meer van dit soort geluiden!
  Veel werkgevers en recruiters zijn nog onbekend met de hoogopgeleide werknemer met een handicap. Deze groep is nog te weinig in beeld. Gelukkig komt hier langzaam verandering in. Beeldvorming wordt bijgesteld. Mede door verhalen als deze.
  En zo krijgen meer werkgevers en recruiters interesse om ook deze doelgroep aan hun organisatie te binden. Gewoon omdat het geld en kwaliteit oplevert, goed is voor de cultuur en ze niet zo makkelijk weglopen ;-).
  En dan begint het echte werk. Want wil je op lange termijn handicap en werk succesvol kunnen samenbrengen dan dient je organisatie op vele gebieden hierop afgestemd te zijn. Hoe is je gebouw, maar ook hoe is je werving, de communicatie en het management? Kunnen je recruiters omgaan met de verschillen in de doelgroepen? Of komt toch weer de standaard werknemer binnen. En de manager? Kan hij de werknemer net zo aansturen als zijn collega of is hij toch wat voorzichtiger? Zo maar wat voorbeelden die ik gezien heb. Oftewel hoe handicapbekwaam ben je aan het ondernemen.
  Dank je Kim voor je bijdrage aan de positieve beeldvorming! Binnenkort kun je op Wijzer Werken een filmpje zien van een slechtziende it-consultant in actie bij Capgemini.

 • Mooi verhaal en een goed voorbeeld! Als detacheringsbureau voor mensen met een handicap houden we ons dagelijks bezig met talent met een handicap en de meerwaarde ook deze diversiteit biedt voor werkgevers. Juist in deze tijd is het goed om te leren wat het is om talent met een handicap op te nemen in je organisatie.

 • Mooi verhaal en een goed voorbeeld! Als detacheringsbureau voor mensen met een handicap houden we ons dagelijks bezig met talent met een handicap en de meerwaarde ook deze diversiteit biedt voor werkgevers. Juist in deze tijd is het goed om te leren wat het is om talent met een handicap op te nemen in je organisatie.

 • Geweldig verhaal. Het REA College Nederland, locatie Bartimeus schoolt ieder jaar meerdere visueel gehandicapten leerlingen tot iCT-er, secretaresse, boekhouder, fietsenmaker enz.. Wij plaatsen een groot deel van onze leerlingen.
  Dit soort verhalen van ASR zijn een geweldige steun in de rug voor onze leerlingen. Zij zien dat er meer mogelijk is op de arbeidsmarkt dan je denkt.

 • Geweldig verhaal. Het REA College Nederland, locatie Bartimeus schoolt ieder jaar meerdere visueel gehandicapten leerlingen tot iCT-er, secretaresse, boekhouder, fietsenmaker enz.. Wij plaatsen een groot deel van onze leerlingen.
  Dit soort verhalen van ASR zijn een geweldige steun in de rug voor onze leerlingen. Zij zien dat er meer mogelijk is op de arbeidsmarkt dan je denkt.

 • Zo. Dat is even blij de dag beginnen! En goed voorbeeld doet volgen! Mag ik jou een keer bellen voor een interview? Fijne dag!

  Nicolette M. Mak

  Valid People, vacaturebank voor mensen met een lastig lichaam op HBO en Universitair denkniveau.

 • G & F

  Hello iedereen,

  G & F hebben het verhaal en de reacties gelezen.
  Gelukkig ben ik niet meer aan werken toe maar ik vind dat de werkgevers branche de personen met een handicap zelf naar zich toe zouden moeten lokken en tja volgend jaar zal er ergens in een provincie in den Belgique een actie draaiënde zijn om de wergevers wakker te schudden dat gehandicapten ” wel kunnen en willen ” werken !

  Werklustige groeten van iemand die af en toe ( onbetaald )vrijwilligers presteerd.

  hello

 • G & F

  Hello iedereen,

  G & F hebben het verhaal en de reacties gelezen.
  Gelukkig ben ik niet meer aan werken toe maar ik vind dat de werkgevers branche de personen met een handicap zelf naar zich toe zouden moeten lokken en tja volgend jaar zal er ergens in een provincie in den Belgique een actie draaiënde zijn om de wergevers wakker te schudden dat gehandicapten ” wel kunnen en willen ” werken !

  Werklustige groeten van iemand die af en toe ( onbetaald )vrijwilligers presteerd.

  hello

 • Wat een leuke reacties! Bedankt lieve allemaal, goed om te lezen dat er meerdere initiatieven in Nederland zijn, dat ASR Nederland niet de enige is die op deze manier omgaat met mensen met een handicap.

  Keep up the good work!

 • Wat een leuke reacties! Bedankt lieve allemaal, goed om te lezen dat er meerdere initiatieven in Nederland zijn, dat ASR Nederland niet de enige is die op deze manier omgaat met mensen met een handicap.

  Keep up the good work!

 • In de Linkedin groep arbeidsmarktcommunicatie netwerk is op basis van dit stuk ook een paar reacties binnen gekomen, o.a. Achmea die blijkbaar zelfs in de CAO een doelstelling heeft voor de arbeidsgehandicapten die in de organisatie moeten werken.

 • In de Linkedin groep arbeidsmarktcommunicatie netwerk is op basis van dit stuk ook een paar reacties binnen gekomen, o.a. Achmea die blijkbaar zelfs in de CAO een doelstelling heeft voor de arbeidsgehandicapten die in de organisatie moeten werken.

 • Pingback: uberVU - social comments()

 • Zo. Dat is even blij de dag beginnen! En goed voorbeeld doet volgen! Mag ik jou een keer bellen voor een interview? Fijne dag!

  Nicolette M. Mak

  Valid People, vacaturebank voor mensen met een lastig lichaam op HBO en Universitair denkniveau.


vandehaterd @ Twitter

Outdoor Recruitment

Wat voor personeel mik je op met zo'n poster op de deur?Wethouder van Verkeer & Vervoer Jeannette Baljeu doopt onderzeeboot RETOnderzeeboot RET rijdt door de straten - wereld haven dagen 1 - maximumMis de boot niet - onderzeeboot RET - maximumKapitein van deze lijn - onderzeeboot RET - wereld havendagen - maximum73764129Werving 1#or manpower ad. Crisis is over#or avans 2#or op anavs 1De ideale (bij)baanlandmacht_tram_08

Categoriën