noorwegen1Noorwegen is het enige land ter wereld, naar mijn weten tenminste, waar er een wettelijke eis is gesteld m.b.t. het aantal vrouwen in Raden van Bestuur van beursgenoteerde bedrijven. 40% van de Raad van Bestuur moet uit vrouwen bestaan. Overigens geldt dit ook andersom, een board met enkel vrouwen is ook bij wet verboden.

Nu ben ik geen voorstander van wettelijke regelingen, aangezien je dan de vraag krijgt: zit ze daar vanwege haar kwaliteiten of vanwege haar sexe. Toch is het wel heel interessant om de resultaten uit Noorwegen te bekijken, wat brengt dat nou? Vrouwen in de Raad van Bestuur?

Daarom is dit artikel op de Havard Business Review bijzonder interessant. De observaties met betrekking tot het hebben van veel vrouwen (dus niet één die wordt weggestemd) in een Raad van Bestuur van een groot bedrijf.

Vrouwen veranderen de groepsdynamiek, dat wisten we natuurlijk al. Interessant is dat ze discussies breder blijken te trekken en vooral onnodige risico’s vermijden. Ook hebben ze veel meer focus op feiten en details. Als ze dat eens bij ABN AMRO hadden gehad, dan had De Prooi nooit geschreven hoeven worden.

Ook hebben vrouwen een veel groter sociaal gevoel, zoals bleek in de omkopingszaak van Statoil Hydro in Iran. De signalen werden genegeerd door zowel de voorzitter van de RvC als de CEO, maar de vrouwen veranderde het bedrijf drastisch op ethische gronden. Dit blijkt overigens ook bij fusies en reorganisaties, waar vrouwen veel meer kijken naar de organisaties als levend geheel in plaats van de cijfers in een powerpoint.

Waarom is het dan toch zo lastig voor vrouwen om door te breken? Vrouwen zijn erg goed in het erkennen van hun zwaktes. Daar waar dat een verschrikkelijk goede eigenschap is die meer mensen zouden moeten hebben, is het een probleem in een setting waarin iedereen grootheidswaanzin heeft zoals een Raad van Bestuur. Ook streven mannen meer naar het prestige en pakken daarom alles aan, vrouwen doen wat ze doen goed maar weigeren meer te doen dan ze aankunnen.

De observaties van vrouwen in Raden van Bestuur uit Noorwegen:

  • Meer focus op feiten en details;
  • Meer menselijke maat. Fusies en reorganisaties niet op basis van powerpoint, maar op basis van mensen;
  • Groter ethisch besef;
  • Minder onnodige risico’s;

Ik ben dus groot voorstander van een veel betere verdeling tussen mannen en vrouwen in de Rneliekroesaden van Bestuur in Nederland. En ze zijn er wel, alleen moeten we ze een kans geven. Moet dat via de wet? Ik ben er nog steeds niet voor. Maar enige dwang blijkt toch nodig. Het blijft een lastige situatie. Gelukkig hebben we in Nederland wel een rolmodel van een sterke vrouw in een fantastische positie. Misschien kan zij het voorbeeld zijn voor een nieuwe generatie?

Over de Auteur

Bas van de Haterd Bas van de Haterd is professioneel bemoeial. Hij helpt organisaties met het begrijpen van social media en de gedragsveranderingen die dit met zich meebrengt op het gebied van de arbeidsmarkt. Organisaties huren hem in voor het verzorgen van inspirerende lezingen over de toekomst van de arbeidsmarkt, trainingen over het gebruik van social media voor recruitment of het opzetten van een recruitmentsite. Hij is tevens co-auteur van Personal Brand.nl en auteur van Werken Nieuwe Stijl. Hij is te bereiken op bas@vandehaterd.nl

Stem of voeg toe aan:  Plaatsen/stemmen op NUjij Plaatsen/stemmen op eKudos Plaatsen/stemmen op Digg Verstuur deze pagina per e-mail via Feedburner
1 Ster2 Sterren3 Sterren4 Sterren5 Sterren (2 stem(men), gemiddeld: 5,00 van de 5)
Loading ... Loading ...
492 views | Reageer (View Comments reacties)

» Reacties RSS FeedView Comments op “Vrouwen in de RvB – Ervaringen uit Noorwegen”



  • [...] risico’s Een artikel in de Harvard Business Review, waar weblogger Bas van de Haterd naar verwijst, bevestigt de positieve invloed van vrouwen in de top van het bedrijfsleven. Zo [...]


  • Geschreven door: Henk Ritmeester
    Geplaatst op: 31-07-2009 om 21:52

    Leuk artikel Bas! Hoewel ik je generalisatie over de mannelijke Raden van Bestuur (grootheidswaanzin) niet deel – er zullen slechte zijn maar daarmee hoeven we de goeden zeker niet af te strepen – lijken meer vrouwen aan en in de top me inderdaad een verademing door de competenties die zij toevoegen.


  • Geschreven door: ‘Wet nodig om meer vrouwen in bedrijfstop te krijgen’ | povizier.nl
    Geplaatst op: 01-08-2009 om 03:26

    [...] risico’s Een artikel in de Harvard Business Review, waar weblogger Bas van de Haterd naar verwijst, bevestigt de positieve invloed van vrouwen in de top van het bedrijfsleven. Zo [...]


  • Bas van de Haterd
    Geschreven door: Bas van de Haterd
    Geplaatst op: 20-08-2009 om 07:43

    Het aantal Nederlandse vrouwen in de top van het bedrijfsleven stijgt langzaam, aldus dit artikel, waarbij ‘de top’ een stuk ruimer gedefinieerd lijkt dan de raad van bestuur.



Reageer





Wij stellen reacties erg op prijs, maar er zijn wel regels.

blog comments powered by Disqus

vandehaterd @ Twitter

Outdoor Recruitment

Kapitein van deze lijn - onderzeeboot RET - wereld havendagen - maximumMis de boot niet - onderzeeboot RET - maximumOnderzeeboot RET rijdt door de straten - wereld haven dagen 1 - maximumWethouder van Verkeer & Vervoer Jeannette Baljeu doopt onderzeeboot RET#or manpower ad. Crisis is over#or avans 2#or op anavs 1De ideale (bij)baanlandmacht_tram_06landmacht_tram_08landmacht_tram_03Frisse starters